Dzisiaj jest środa, 19 Cze 2019
Znajdujesz sie w:     Home
Pielęgnowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia PDF Drukuj Email

IDĄ ŚWIĘTA... W dniu 11.12.2018r. klasy 4b i 4c odwiedziły Muzeum Wsi Lubelskiej i brały udział w zajęciach warsztatowych wykonywania ozdób choinkowych. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego rysu historycznego tradycji bożonarodzeniowych. Zajęcia odbywały się w scenerii wigilijnej z wykorzystaniem zabytkowych ozdób choinkowych zawieszanych rokrocznie przez kilkadziesiąt lat w domach kilku wybranych rodzin zamieszkałych w Lublinie. Na zajęciach w muzeum służą one jako wzory dla wykonania ozdób choinkowych przez uczniów. Połączenie prezentacji zabytku-rekwizytu i wiedzy o poszczególnych zabawkach choinkowych z samodzielną pracą dzieci prowadzi do ukazania np. bożonarodzeniowego drzewka jako scenerii świątecznych wydarzeń i tradycji umiejscowionej w konkretnej rodzinie. Poznawaliśmy specjalne znaczenie czasu przedświątecznego i tego jak ważny jest wkład pracy każdego domownika w budowaniu klimatu nadchodzących świąt. Podziwialiśmy zabawki wykonane z różnych materiałów. Wśród nich łańcuch z szyszek z modrzewia i orzechów laskowych (przyczepiane lakiem do nitki). Mikołaja z waty i kolorowego papieru, pawie oczka, dzwoneczki z koralików i bardzo ciekawe ozdoby z opłatka, witrażyki, werbenki, pajączki. Na koniec sami okazaliśmy się bardzo kreatywni i wykorzystując nasze umiejętności plastyczne wykonywaliśmy nasze małe arcydzieła. To była dla nas uczta estetyczna i prawdziwa lekcja historii. Gorąco polecamy wizytę w galerii zdjęć!