Dzisiaj jest środa, 07 Gru 2022
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Biblioteka dla klimatu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 listopada 2022 18:46

W listopadzie biblioteka wzięła udział w akcji  „Biblioteka dla klimatu”. To wydarzenie zostało zaproponowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach akcji „1Planet4All – Razem dla klimatu”

Dlaczego klimat i dlaczego taka akcja?

To proste. Wszyscy, i duzi i mali, mieszkamy na Ziemi i to Ziemia jest naszym domem. A o dom trzeba dbać. Ludzie swoją działalnością zmienili już Ziemię w bardzo dużym stopniu i nie od razu zdali sobie sprawę, że to może jej szkodzić. Że zużywamy jej zasoby, które nie mogą się odnowić, że eksploatujemy ją niemiłosiernie, że wyrzucamy do atmosfery ogromne ilości wytworzonych wskutek naszej działalności  gazów.
Że z tego powodu giną zwierzęta i rośliny, brakuje wody, a burze są coraz bardziej gwałtowne i że w zimie nie mamy naturalnych lodowisk na podwórkach. Istotne pytanie brzmi : Czy możemy coś z tym zrobić ?  Otóż tak! Dbajmy o naszą codzienność : nie marnujmy wody, oszczędzajmy energię, nie kupujmy więcej jedzenia niż nam potrzeba. Przejdźmy czasem na piechotę zamiast jechać samochodem i nie używajmy tylu jednorazowych opakowań. To proste ni każdy może to zrobić.  Dla naszej planety, dla klimatu, dla nas wszystkich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o klimacie, ociepleniu czy zielonej energii , zajrzyj do biblioteki i przejrzyj książki na wystawce!

 
Święto biblioteki szkolnej PDF Drukuj Email
sobota, 29 października 2022 13:41

Kilogram współpracy, 2 łyżki empatii….

Dobiega końca październik, a wraz  z nim Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka też obchodziła swoje święto, tym razem pod hasłem „ Czytanie dla pokoju”. Obchodom święta towarzyszyła wystawa książek  o tematyce powiązanej z pokojem i jego zagrożeniami. Wszyscy uczniowie mogli poznać i pokolorować różne symbole pokoju ; zastanowić się, jakie wartości, postawy i zachowania są potrzebne, aby nie było konfliktów i stworzyć z nich swój unikalny przepis na eliksir pokoju ; spróbować swoich sił w projektowaniu muralu dla pokoju; zatrzymać się nad cytatami  z wypowiedzi znanych osób. Rozmawialiśmy o tym co ma wspólnego pokój ze spokojem, czy konflikt to wojna i skąd wywodzą się pokojowe symbole, a nawet o tym w jaki sposób zachowania dobre dla całego naszego świata sprzyjają zachowaniu pokoju.  Przepisy na eliksiry  zawierały różne składniki, ale wśród nich powtarzała się współpraca, wsparcie, szczerość, prawda, zaufanie, wzajemna akceptacja i wolność. Koniecznie o smaku truskawkowym…

Pytanie za cukierka

Jeśli wiesz  kto był najlepszym przyjacielem Muminka, czy Hindukusz to potrawa z ryżu albo jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania downhillu,  to to wydarzenie zdecydowanie było dla Ciebie! 12 października w bibliotece został rozegrany quiz wiedzy wszelakiej pod prostą nazwą „Pytanie za cukierka” . Zasady były łatwe : wylosuj pytanie w swojej kategorii wiekowej, odpowiedz na nie, odbierz mini-cukierka  (o ile oczywiście odpowiedź była prawidłowa ), stań ponownie w kolejce do quizu, jeśli chcesz spróbować jeszcze raz. Cukierki znikały w szybkim tempie, a emocje rosły z minuty na minutę. Odpowiedź na pytanie „Czy będzie taki jeszcze?”  brzmi : „Pewnie tak. Ale może trudniejszy, np. tylko o książkach”.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji wolontariuszom z klas ósmych – to dzięki ich wsparciu organizacyjnemu quiz został rozegrany!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 
Święto Biblioteki Szkolnej „CZYTANIE DLA POKOJU” PDF Drukuj Email
piątek, 07 października 2022 18:09

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, więc jak co roku, biblioteka szkolna  zaprasza do udziału  w swoim święcie. W tym roku hasłem miesiąca bibliotek jest „CZYTANIE DLA POKOJU”.

1. Zastanów się, w jaki sposób czytanie książek może być powiązane z pokojem na świecie.

2. Przejrzyj  książki i cytaty , których treść nawiązuje do pokoju.

3. Sprawdź czy znasz symbole pokoju.

4. Zaprojektuj mural dla pokoju i zaprezentuj go w bibliotece.

5. Stwórz przepis na eliksir pokoju.

6. Weź udział w quizie! W środę 12.10 przyjdź do biblioteki, wylosuj pytanie i odpowiedz na nie.

Zapraszamy!

 
Ogólnopolski Konkurs Origami PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 czerwca 2022 08:29

Miło nam poinformować, że dwie osoby z naszej szkoły zostały laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Origami „Kusudamy – Papierowe kule inspirowane barwami narodowymi wybranych państw” organizowanego przez Bydgoski Klub Origami ORIZURU i Szkołę Podstawową nr 32 w Bydgoszczy. Kryteriami oceny były : zgodność z tematem konkursu, estetyka wykonanej pracy, poziom trudności złożeń i dokładność ich wykonania, oraz dobór papieru i przestrzeganie zasad jednorodności zastosowanych technik składania. Wszystkim tym wymaganiom sprostała Amelia Biszczak z kl. 8e – jej  kusudama Venus w barwach flagi Indii zajęła I miejsce. II miejsce uzyskała Jagoda Świderska z klasy 8c, której  kusudama model Radianta Whirl prezentowała flagę Stanów Zjednoczonych. Gratulujemy!

 
Zakończył się wspólny projekt biblioteki szkolnej i Samorządu Uczniowskiego pod hasłem Europejskie bajanie PDF Drukuj Email
piątek, 10 czerwca 2022 20:08

Jesteśmy z Polski, jesteśmy z Europy.

Zakończył się wspólny projekt biblioteki szkolnej i Samorządu Uczniowskiego pod hasłem „Europejskie bajanie”. Na projekt łączący Dzień Książki, Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy oraz Dni Europy złożyło się kilka wspólnych działań: czytane książek pochodzących z wybranych państw Europy, quiz geograficzny i przebieranka w kolory flag .
Jak zwykle nie zawiodły klasy 1-3. Wybranie klasy, która zaprezentowała się najlepiej było naprawdę trudne. Ostatecznie najwięcej punktów zebrały ex aequo klasy: 2a, 3a i 3b Zaraz za nimi uplasowały się klasy :1b, 2c i 3d. Wybrane prace przedstawiające bohaterów czytanych książek mogliście oglądać na tablicach w holu szkoły.
W klasach starszych było nieco trudniej. Poza przebraniem w kolory flag każdy uczeń mógł wziąć udział w quizie geograficznym. Ilość uzyskanych punktów zależała od tego, jaka część dzieci z klasy rozwiązała quiz. Chętne zespoły uczniów sięgały również po literaturę  i prezentowały ją w postaci karty książki. Za każde zadanie można było uzyskać maksymalnie 10 punktów. Ostateczne najlepsza okazały się klasy : 7f (25 pkt), 7b (23), 4b(23, 5b (21). Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć https://photos.app.goo.gl/zgzsjwhsxN17JDdA6

 
Czytelmistrz wiosny 2022 PDF Drukuj Email
czwartek, 26 maja 2022 13:52

„Dziecko, które czyta jest dorosłym, który myśli”

Rozdano tytuły „ Czytelmistrza wiosny 2022”

Starannie podliczone zostały wszystkie paseczki, które zostawialiście w bibliotece podczas rywalizacji klas o tytuł „Czytelmistrza wiosny 2022”. Wyniki były bardzo zróżnicowane – jest w szkole klasa, która wypożyczyła aż 122 książki i jest to klasa 1c, i jest taka, która wypożyczyła ich tylko 5 ( i nie będziemy zdradzać która). Ponieważ w klasach jest różna liczba uczniów, zostało to uwzględnione w wyliczaniu wyniku. Oznacza to, że tytuł Czytelmistrza uzyskała klasa w której średnio 1 dziecko wypożyczyło najwięcej książek.

Zgodnie z tymi zasadami tytuł „Czytelmistrza wiosny 2022” otrzymują klasy:
1c i  1a. Ponadto na wyróżnienie zasługują klasy : 1b, 3b i 4a.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy ! I oczywiście zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki!

 
Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy / Dni Europy PDF Drukuj Email
czwartek, 21 kwietnia 2022 14:54

Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski zapraszają klasy 1-8 do udziału w projekcie EUROPEJSKIE BAJANIE

Projekt dla klas 1-3

Krok 1. Wylosujcie państwo (piątek, 22.04).

Krok 2. Wybierzcie bajkę, baśń, opowiadanie reprezentujące literaturę danego państwa.

Krok 3.  Przeczytajcie w klasie wybraną bajkę (całą lub fragment). Zaprezentujcie bohatera tekstu w formie plastycznej (portret, plakat, lapbook, kukiełka itp. ) pozwalającej na przeniesienie jej i zaprezentowanie np. w holu szkoły. Wypełnijcie metryczkę książki.

Krok 4. 9 maja przebierzcie się w kolory flag wylosowanych państw i zaprezentujcie w klasie wykonane prace. Wasze przebrania i prace zostaną sfotografowane , ocenione i opublikowane.

Projekt dla klas 4-8

Krok 1. Wylosujcie państwo (piątek, 22.04).

Więcej…
 
WIELKI WIOSENNY TURNIEJ CZYTELNICZY PDF Drukuj Email
piątek, 11 marca 2022 13:37

UWAGA! UWAGA!

WIELKI WIOSENNY TURNIEJ CZYTELNICZY

14 marca rusza w bibliotece „Wielki wiosenny turniej czytelniczy”.

Turniej przeznaczony jest dla klas 1-8 i trwa od 14 marca do 29 kwietnia.

Zadaniem każdej klasy jest wypożyczenie jak największej liczby książek ( i oczywiście przeczytanie ich ).

W czytelni na tablicy znajdują się kieszonki z kolorowymi paskami papieru i oznaczeniem klasy. Uwaga! Każda klasa ma swoją kieszonkę i swój kolor papieru.

Każdy wypożyczający książkę zapisuje jej tytuł na pasku odpowiednim dla klasy i wkłada do kieszonki.

Klasy, które nazbierają najwięcej paseczków ( średnia na ucznia) otrzymają tytuł „Czytelmistrza wiosny 2022”.

 

 
Zmiana godzin pracy biblioteki PDF Drukuj Email
czwartek, 27 stycznia 2022 16:27

Informujemy, że od poniedziałku 31 stycznia biblioteka będzie czynna w godz. 8.00-14.00.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy na adres : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5