Dzisiaj jest wtorek, 04 Sie 2020
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Ciekawostki o bibliotekach na Tydzień Bibliotek PDF Drukuj Email
środa, 13 maja 2020 16:00

Jak myślicie…

Czy w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych czy McDonalds’ów ?

Czy można wypożyczyć futro niedźwiedzia lub wilka ?

Czy w bibliotekach mogą mieszkać nietoperze ?

Odpowiedź znajdziecie na stronie good.books.pl. Poznacie 10 zabawnych faktów na temat różnych bibliotek z całego świata.

Miłej zabawy!

Link do strony  https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach/

 
O książkach i czytaniu PDF Drukuj Email
wtorek, 12 maja 2020 12:41

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie  ludzkość wymyśliła”. To słowa  Wisławy Szymborskiej  - poetki i noblistki.

Co myślą inni sławni ludzie?  Zapoznajcie się z prezentacją  przedstawiającą 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach. Niech będą one dla Was zachętą do czytania książek. Może wymyślicie swoje hasła promujące książki i czytanie!

Proponujemy Wam prezentację  „Słynni pisarze o książkach” >>>

Prezentacja została przygotowana przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
Gra Literackie Bingo PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 maja 2020 10:17

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. Jest to literacka zabawa dla całej rodziny.
Zasady:

 1. Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
 2. W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
 3. Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
 4. Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

Życzymy miłej zabawy.
Plansza do gry do pobrania >>>

 
„Zasmakuj w bibliotece” PDF Drukuj Email
piątek, 08 maja 2020 10:52

8 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek , a przy okazji rozpoczynają się obchody Tygodnia Bibliotek.  Jest to akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Co roku,  oprócz zwykłego  wypożyczania książek , biblioteki organizowały wiele ciekawych  wydarzeń, konkursów, wystaw, warsztatów itp.   W warunkach pandemii, bez dostępu bezpośredniego do bibliotek, obchody przenoszą się do wirtualnej przestrzeni. Biblioteki działają, docierają do czytelników, choć w innej zmienionej formie.

W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem!

Zajrzyjcie także na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie https://www.mbp.lublin.pl/.

Dzisiaj proponujemy Wam prezentację  „Dlaczego warto czytać? >>>” . Prezentacja została przygotowana przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
Biblioteka poleca – książki na majówkę PDF Drukuj Email
czwartek, 30 kwietnia 2020 11:49

Dorota Sumińska Skąd przyszedł pies (5-11 lat, Wydawnictwo Literackie))

To opowieść o bardzo długiej drodze, jaką przeszedł wilk, aby sta ć się psem. Ta nie zawsze miła podróż w towarzystwie człowieka trwała tysiące lat. Warto ją jednak poznać, aby lepiej zrozumieć czworonożnego przyjaciela i samemu stać się jak najlepszym przyjacielem.

Holly Black – Las na granicy światów (13+, Jaguar)

Jeśli komuś przypadło do gustu uniwersum Okrutnego Księcia powinien sięgnąć po najnowszą trylogię Holly  Black. Na granicy tytułowych światów leży miasteczko Fairfold, w którym magia przenika do naszej rzeczywistości – czasem nieznacznie i łagodnie, a czasami wręcz groźnie. Mieszkańcom miasteczka zagrażają różne stworzenia, wśród nich jest bestia o imieniu Rozpacz…

Roch Urbaniak  - Papiernik – targowisko opowieści (8-99 lat, TADAM))

Opowieści dzieją się cały czas i bardzo łatwo je przeoczyć. Dzieją się głęboko pod ziemią i wysoko w chmurach, w głębi mórz i w blasku gwiazd. Papierników, którzy je łapią, musi być wielu. Jeśli chcesz poznać Papierników i posłuchać ich opowieści musisz udać się na Targowisko Opowieści i ustawić w tłumie chętnych kupujących – wędrowców i mędrców, pasterzy i królów, magów i zwykłych ludzi. Szansę masz tylko raz na dwa lata….

 
25 kwietnia - Światowy Dzień Pingwina PDF Drukuj Email
piątek, 24 kwietnia 2020 10:34

Może  do tej pory nie wiedzieliście, że w dniu 25 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Pingwina.  Święto zostało ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zauważyli, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. To święto jest doskonałą okazją, aby dowiedzieć się  czegoś więcej o tych sympatycznych zwierzętach.

Oto kilka ciekawostek o pingwinach:

 • Choć pingwiny są ptakami, nie potrafią fruwać.
 • Są za to doskonałymi pływakami i nurkami, a ich skrzydła pełnią funkcję płetw.
 • Największe z nich to Pingwiny cesarskie, które mierzą 120 cm i ważą około 40 kg. Najmniejszym  jest Pingwin mały, który ma  40 cm wzrostu i waży około 1,5 kg.
 • Najliczniej występują wokół Antarktydy i jej sąsiednich wysp, ale także  na wybrzeżach Ameryki Południowej, w okolicach Nowej Zelandii i Australii, na wyspach Galapagos oraz w południowo-zachodniej Afryce.
 • Menu pingwinów składa się głównie z ryb, skorupiaków i głowonogów. często też jedzą kamienie, żeby lepiej zmielić dostarczony pokarm.
 • Podczas jednego nurkowania dorosły pingwin może złapać nawet 30 ryb.
 • Pingwiny raz w roku tracą swoje pióra. Przez kilka tygodni pozostają na lądzie, aby pióra mogły odrosnąć.
 • Mimo braku widocznych uszu pingwiny mogą pochwalić się bardzo czułym zmysłem słuchu.
 • Oczy pingwina są większe niż jego mózg, a w ciemności widzą jeszcze lepiej i bardziej ostro.
 • Pingwiny 3/4 swojego życia spędzają w wodzie.
 • Średnia temperatura ciała pingwina wynosi 38–39ºC.

Cennym źródłem wiedzy o pingwinach są utwory literatury dziecięcej. Nasza wirtualna biblioteka proponuje Wam kilka książek o pingwinach na ten dzień:

Irena Tuwim „O pingwinie Kleofasku”
Alina i Czesław Centkiewiczowie „ Zaczarowana zagroda”
Adam Bahdaj „Mały pingwin Pik-Pok”
Schrey Sophie, Whelon Chuck  „Gdzie jest pingwin?”
Helen Hancocks „Pingwin w opałach”
Czerwenka Eva  „Cała rodzina szuka pingwina”  
Jean-Luc Fromental  „365 pingwinów”
„Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena” z serii „Czytam sobie”
Olivier Jeffers  „Chłopiec i pingwin”
Jan Bajtlik „Europa pingwina Popo”

 
Maseczka origami! PDF Drukuj Email
piątek, 17 kwietnia 2020 11:02

Origami (sztuka składania papieru) kojarzy się nam z kulturą japońską, jednak najprawdopodobniej powstało ono w Chinach  w VI w n.e.  Samo to słowo jest złożeniem, w którym ori oznacza składanie a kami - papier. W swojej klasycznej postaci origami polega na wykonaniu struktury przestrzennej przez zginanie i składanie kwadratowej kartki papieru, bez nacinania i klejenia. Dzisiaj  nie wszyscy stosują się do tak ścisłych reguł. Wykonuje się modele z prostokąta, koła oraz powstało origami modułowe.

Obecnie origami jest inspiracją dla wielu naukowców np. w dziedzinie inżynierii, technologii, medycynie. Pradawna sztuka origami przeszła długą drogę od kwadracika papieru, poprzez skomplikowane i  pomysłowe figury, ozdoby i przedmioty codziennego użytku, aż do instalacji w kosmosie.

Wykorzystując origami możemy też samodzielnie w domu przygotować jednorazową maseczkę ochronną. Na pomysł wpadła pani dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska z Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Do zrobienia maseczki potrzebny jest: ręcznik papierowy, 2 gumki recepturki i zszywacz. Instrukcja składania na stronie :

https://www.eska.pl/krakow/galeria/maseczka-ochronna-origami-prosta-tania-do-szybkiego-zrobienia-w-domu/gg-zEwq-jnKy-WvQa/gp-sECv-8yrA-dSnf

A  więc miłośnicy origami … do pracy!

Przypominamy, że od 16 kwietnia jesteśmy zobowiązani do noszenia maseczek za każdym razem gdy wychodzimy z domu.

 
15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki PDF Drukuj Email
środa, 15 kwietnia 2020 09:38

Światowy Dzień Sztuki jest świętem, które obchodzimy dopiero od 15 kwietnia 2012 roku. Celowo wybrano tę datę, ponieważ jest to dzień urodzin Leonarda da Vinci – jednego z najbardziej utalentowanych artystów epoki renesansu.

Celem twórców tego święta było uświadomienie społeczeństwu roli, jaką sztuka odgrywa w życiu człowieka. Sztuka przecież istnieje praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. Jest sposobem wyrażania uczuć i emocji, przedmiotem wzruszeń i relaksu.

Dzień Sztuki to święto, w trakcie którego sztuka niemal dosłownie wychodzi na ulice. Tego dnia na całym świecie odbywają się happeningi artystyczne, specjalne pokazy, przedstawienia, wykłady i warsztaty.

W tym roku jest inaczej…

W Światowy Dzień Sztuki jednak warto pomyśleć o „zetknięciu ze sztuką”. Aby wesprzeć akcję „Zostań w domu”, wiele muzeów udostępniło swoje zbiory w sieci. Możemy siedząc na kanapie odbyć wirtualny spacer. Na stronie www.kukulturze.pl podana jest lista muzeów oraz zabytków, które teraz możemy „zwiedzać” z domu. Możemy odwiedzić np. Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, ale też British Museum w Londynie.

Po nauce, w ramach relaksu, zapraszamy na spacer ….

 

 
BIBLIOTEKA POLECA - KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA PDF Drukuj Email
środa, 08 kwietnia 2020 09:53

Dla  najmłodszych – J. Bednarek „Banda Czarnej Frotte. Skarpetki powracają”

Podroż Czarnej Frotte zaczyna się od znanej wszystkim dziury pod pralką. Czy znajdzie swoją zagubioną parę? Jakie stworzenia spotka? Dokąd dotrze? I kto zdecyduje się na podróż w jej towarzystwie?

Książka o tym, ze w gronie przyjaciół można stawić czoło wszystkim przeciwnościom losu, ze złością można sobie poradzić, a stracone szanse są  - no cóż, stracone, nawet, jeśli ktoś je zbiera…

 

Dla nieco starszych : Brandon Mull „Baśniobór. Księga Wyobraźni”

Nie, tym razem nie kolejne opowiadanie. Rozrywka dla wszystkich fanów sagi. Interaktywna książka prowadzi czytelnika przez zagadki, labirynty, kody i ukryte wiadomości. Trzeba tylko użyć wyobraźni…

 

Dla młodzieży: Holly Black „Okrutny książę”

Pierwszy tom trylogii. Baśniowy świat elfów i  ukradzione dzieci. Świat magii i świat ludzi. Długi, które wszyscy zaciągamy i walka, którą wielu z nas musi toczyć.

Jude – dziewczyna która musi dorosnąć w obcym sobie świecie, brawurowa i nieugięta, oraz tytułowy okrutny książę - Cardan – ironiczny i nieprzewidywalny. Wszystko w klasycznym, legendarnym świecie faerie, czyli fantasy w czystej postaci, z odrobiną romansu w tle.

 

Dla dorosłych : José Saramago „Miasto ślepców”

Miasto ogarnia epidemia ślepoty, tylko jedna osoba pozostaje zdrowa. Kim staje się człowiek w obliczu katastrofy? W sytuacji ekstremalnej takie słowa jak cywilizacja, społeczeństwo czy wyższe uczucia tracą znaczenie. Celem jest przetrwanie. Metody? – różne. Wstrząsające studium ludzkich postaw. W obliczu pandemii książka portugalskiego noblisty nabiera nowych znaczeń.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3