Dzisiaj jest sobota, 28 Lis 2020
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


18 maja - 100. rocznica urodzin Jana Pawła II PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 maja 2020 10:08

Na pamiątkę  setnej  rocznicy urodzin  Jana Pawła II, rok 2020 uchwałą Sejmu i Senatu  został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II.
Setna rocznica  przyjścia na świat Karola Wojtyły, to  okazja do przypomnienia  najważniejszych wydarzeń  z życia Ojca Świętego.
W Wadowicach wszystko się zaczęło… To tutaj 18 maja  1920 r. urodził się  Karol Józef Wojtyła, syn Emilii i Karola Wojtyłów. Rodzinę  utrzymywał ojciec, urzędnik wojskowy. Matka  zajmowała się domem i dziećmi. „Mój Lolek zostanie wielkim człowiekiem.”- mówiła. Tak też się stało…   Studiował polonistykę, pociągał go teatr, a jednak został księdzem.
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany papieżem,  przyjmując imię Jan Paweł II.  Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii Kościoła katolickiego.   Jan Paweł II  odszedł  2 kwietnia 2005 r.   o godz. 21.37, w wigilię ustanowionego za swojego pontyfikatu święta Miłosierdzia Bożego. 1 maja 2011 r.  został beatyfikowany na placu św. Piotra w Rzymie, a 27 maja 2014 r.  został ogłoszony świętym.

Więcej…
 
Biblioteka poleca - książki na pochmurny maj. PDF Drukuj Email
piątek, 15 maja 2020 07:28

Dla  najmłodszych – Dziadki i dziatki czyli o słowach starych i nowych – Agnieszka Frączek

czyli nieco humoru na chłodne dni. Fascynująca i zabawna opowieść o słowach nieco zapomnianych jak kałamarz czy trotuar i tych zupełnie nowych jak mejl czy dron. Każdemu słowu poświęcony jest wiersz, który z powodzeniem może zostać wykorzystany jako … dyktando. No bo czy naprawdę wszyscy bezbłędnie napiszemy tekst: „Zawżdy, kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę, klnąc – Ożesz!”

Dla dziewczynek – Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

czyli o tym, że realizacja marzeń wymaga nie tylko odwagi, ale i pokonania ograniczeń tkwiących w naszych głowach . Lektura w niecodziennej formie magazynu retro poświęcona jest kobietom, które pokonały ograniczające je konwenanse i wyruszyły na niebezpieczne wyprawy w niezbadane zakątki Ziemi, a nawet dalej…

Dla chłopców – Ratownicy czasu t. 2 – Justyna Drzewicka

czyli dwoje zwykłych nastolatków, jeden niezwykły kot i nieprzeciętna przygoda, tym razem w starożytnym Egipcie. Archeoturystyka (tak, tak, jest taki nowy dział turystyki) jest bardzo atrakcyjna, ale…   wskutek zakłóceń podróży bohaterowie zamiast wylądować w Bolonii w XV wieku, trafiają do Egiptu i to aż 26 wieków przed naszą erą. I oczywiście ktoś dybie na ich życie…  Przy okazji mnóstwo ciekawostek i interesujących faktów o starożytnym Egipcie.

Dla nastolatków – Maneki-neko – Katarzyna Ryrych

czyli nieco Japonii i las u podnóża góry Fidżi. Eryka, Igor i Iwo, zapisując się na kurs anime nie przypuszczali, że znajdą się w sercu niesamowitej historii. Sny stają się rzeczywistością, a może rzeczywistość jest tylko snem?  Pełen grozy las,  maneki-neko noszący napis „miłość – śmierć – odwaga”, drzewko bonsai, które być może jest kluczem do rozwiązania tajemnicy…Powieść grozy odwołująca się do japońskiej sztuki mangi

 
Biblioteka dla rodziców, czyli jak zachęcić dzieci do czytania PDF Drukuj Email
czwartek, 14 maja 2020 17:18

Szanowni Rodzice!

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc  jest  to idealna odskocznia  na obecny czas.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Zapraszamy do przejrzenia krótkiej prezentacji, która przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka

Prezentacja do pobrania: jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania.pdf >>>

Prezentacja została przygotowana  przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
Ciekawostki o bibliotekach na Tydzień Bibliotek PDF Drukuj Email
środa, 13 maja 2020 16:00

Jak myślicie…

Czy w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych czy McDonalds’ów ?

Czy można wypożyczyć futro niedźwiedzia lub wilka ?

Czy w bibliotekach mogą mieszkać nietoperze ?

Odpowiedź znajdziecie na stronie good.books.pl. Poznacie 10 zabawnych faktów na temat różnych bibliotek z całego świata.

Miłej zabawy!

Link do strony  https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach/

 
O książkach i czytaniu PDF Drukuj Email
wtorek, 12 maja 2020 12:41

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie  ludzkość wymyśliła”. To słowa  Wisławy Szymborskiej  - poetki i noblistki.

Co myślą inni sławni ludzie?  Zapoznajcie się z prezentacją  przedstawiającą 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach. Niech będą one dla Was zachętą do czytania książek. Może wymyślicie swoje hasła promujące książki i czytanie!

Proponujemy Wam prezentację  „Słynni pisarze o książkach” >>>

Prezentacja została przygotowana przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
Gra Literackie Bingo PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 maja 2020 10:17

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. Jest to literacka zabawa dla całej rodziny.
Zasady:

 1. Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
 2. W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
 3. Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
 4. Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

Życzymy miłej zabawy.
Plansza do gry do pobrania >>>

 
„Zasmakuj w bibliotece” PDF Drukuj Email
piątek, 08 maja 2020 10:52

8 maja obchodzimy w Polsce Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek , a przy okazji rozpoczynają się obchody Tygodnia Bibliotek.  Jest to akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Co roku,  oprócz zwykłego  wypożyczania książek , biblioteki organizowały wiele ciekawych  wydarzeń, konkursów, wystaw, warsztatów itp.   W warunkach pandemii, bez dostępu bezpośredniego do bibliotek, obchody przenoszą się do wirtualnej przestrzeni. Biblioteki działają, docierają do czytelników, choć w innej zmienionej formie.

W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem!

Zajrzyjcie także na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie https://www.mbp.lublin.pl/.

Dzisiaj proponujemy Wam prezentację  „Dlaczego warto czytać? >>>” . Prezentacja została przygotowana przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
Biblioteka poleca – książki na majówkę PDF Drukuj Email
czwartek, 30 kwietnia 2020 11:49

Dorota Sumińska Skąd przyszedł pies (5-11 lat, Wydawnictwo Literackie))

To opowieść o bardzo długiej drodze, jaką przeszedł wilk, aby sta ć się psem. Ta nie zawsze miła podróż w towarzystwie człowieka trwała tysiące lat. Warto ją jednak poznać, aby lepiej zrozumieć czworonożnego przyjaciela i samemu stać się jak najlepszym przyjacielem.

Holly Black – Las na granicy światów (13+, Jaguar)

Jeśli komuś przypadło do gustu uniwersum Okrutnego Księcia powinien sięgnąć po najnowszą trylogię Holly  Black. Na granicy tytułowych światów leży miasteczko Fairfold, w którym magia przenika do naszej rzeczywistości – czasem nieznacznie i łagodnie, a czasami wręcz groźnie. Mieszkańcom miasteczka zagrażają różne stworzenia, wśród nich jest bestia o imieniu Rozpacz…

Roch Urbaniak  - Papiernik – targowisko opowieści (8-99 lat, TADAM))

Opowieści dzieją się cały czas i bardzo łatwo je przeoczyć. Dzieją się głęboko pod ziemią i wysoko w chmurach, w głębi mórz i w blasku gwiazd. Papierników, którzy je łapią, musi być wielu. Jeśli chcesz poznać Papierników i posłuchać ich opowieści musisz udać się na Targowisko Opowieści i ustawić w tłumie chętnych kupujących – wędrowców i mędrców, pasterzy i królów, magów i zwykłych ludzi. Szansę masz tylko raz na dwa lata….

 
25 kwietnia - Światowy Dzień Pingwina PDF Drukuj Email
piątek, 24 kwietnia 2020 10:34

Może  do tej pory nie wiedzieliście, że w dniu 25 kwietnia obchodzimy  Światowy Dzień Pingwina.  Święto zostało ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zauważyli, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. To święto jest doskonałą okazją, aby dowiedzieć się  czegoś więcej o tych sympatycznych zwierzętach.

Oto kilka ciekawostek o pingwinach:

 • Choć pingwiny są ptakami, nie potrafią fruwać.
 • Są za to doskonałymi pływakami i nurkami, a ich skrzydła pełnią funkcję płetw.
 • Największe z nich to Pingwiny cesarskie, które mierzą 120 cm i ważą około 40 kg. Najmniejszym  jest Pingwin mały, który ma  40 cm wzrostu i waży około 1,5 kg.
 • Najliczniej występują wokół Antarktydy i jej sąsiednich wysp, ale także  na wybrzeżach Ameryki Południowej, w okolicach Nowej Zelandii i Australii, na wyspach Galapagos oraz w południowo-zachodniej Afryce.
 • Menu pingwinów składa się głównie z ryb, skorupiaków i głowonogów. często też jedzą kamienie, żeby lepiej zmielić dostarczony pokarm.
 • Podczas jednego nurkowania dorosły pingwin może złapać nawet 30 ryb.
 • Pingwiny raz w roku tracą swoje pióra. Przez kilka tygodni pozostają na lądzie, aby pióra mogły odrosnąć.
 • Mimo braku widocznych uszu pingwiny mogą pochwalić się bardzo czułym zmysłem słuchu.
 • Oczy pingwina są większe niż jego mózg, a w ciemności widzą jeszcze lepiej i bardziej ostro.
 • Pingwiny 3/4 swojego życia spędzają w wodzie.
 • Średnia temperatura ciała pingwina wynosi 38–39ºC.

Cennym źródłem wiedzy o pingwinach są utwory literatury dziecięcej. Nasza wirtualna biblioteka proponuje Wam kilka książek o pingwinach na ten dzień:

Irena Tuwim „O pingwinie Kleofasku”
Alina i Czesław Centkiewiczowie „ Zaczarowana zagroda”
Adam Bahdaj „Mały pingwin Pik-Pok”
Schrey Sophie, Whelon Chuck  „Gdzie jest pingwin?”
Helen Hancocks „Pingwin w opałach”
Czerwenka Eva  „Cała rodzina szuka pingwina”  
Jean-Luc Fromental  „365 pingwinów”
„Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena” z serii „Czytam sobie”
Olivier Jeffers  „Chłopiec i pingwin”
Jan Bajtlik „Europa pingwina Popo”

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3