Dzisiaj jest niedziela, 01 Paź 2023
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Co się dzieje w bibliotece? PDF Drukuj Email
czwartek, 28 września 2023 08:23

No właśnie! Co się dzieje? Zniknęły pudełka i sterty podręczników!! Już można bez trudu wejść do biblioteki! Kiedy wszyscy otrzymali swoje podręczniki i ćwiczenia ( przypominamy o podpisaniu i obłożeniu podręczników) biblioteka wróciła do zwykłego życia. Jak zawsze czynna jest czytelnia, wypożyczalnia i jak zawsze jest jeszcze coś ciekawego….

Za nami już Dzień Kropki – każdy mógł wykonać własną kropkę lub zagrać w „Niesforne kropki”.

A co przed nami?

Nasza biblioteka przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych „Biblioteka  - dobre miejsce dla człowieka”. Przez cały rok szkolny będziecie mogli brać udział w różnych   zabawach, akcjach i konkursach.  Na początek wyzwanie dla klas 4 i 5. Szczegóły już wkrótce!

Jak zawsze w październiku  - Święto Biblioteki Szkolnej, a już dzisiaj możecie   poczytać po angielsku albo po ukraińsku.

Poszukujemy też osób, które czytały książki z cyklu Zwiadowcy i lubią rysować (czekamy do 15 października – zgłoście się), a także tych, które znają książkę i film „Harry Potter i Książę Półkrwi” i chciałyby wziąć udział w konkursie. Zapraszamy!!!

Biblioteka – dobre  miejsce dla człowieka.

 
„Sposób na Sokratesa” czy „Sposób na Alcybiadesa”? PDF Drukuj Email
piątek, 19 maja 2023 17:33

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. W tym roku - 20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” i realizowany  był od 8 do 15 maja.

Z tej okazji w naszej bibliotece  przeprowadzony został  quiz „Czy mogę wypożyczyć książkę?” , który polegał na rozszyfrowaniu przekręconych tytułów książek, jakie chcecie wypożyczyć. Niektóre tytuły są autentyczne!!! O co prosicie?  O „Karolińcię”, „Opowieści Pana Kleksa” czy „Diabła z VII klasy”. Nie zawsze łatwo zgadnąć jaka to książka... W naszym  bibliotecznym quizie wszystkie tytuły prawidłowo odgadły: z klas  1-3: Nikola Smoleń i Gabrysia Siwińska z kl. 2b , z klas 4-8: Hania Czapska  z kl. 7B, Agnieszka Giemza i Lena Sawicka  z kl. 8F. Gratulujemy!

 
Planszówki w bibliotece… PDF Drukuj Email
czwartek, 16 marca 2023 18:10

W gry planszowe może grać każdy i  wszędzie. Dlaczego więc nie w bibliotece? Biblioteka to miejsce, w którym spędzacie dużo czasu, przed lekcjami, po lekcjach, czy podczas przerw. Biblioteka to nie tylko książki!  Jest to też miejsce dobre dla gier.

Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu i alternatywą  dla smartfona czy  komputera. Rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia, podejmowania decyzji i przede wszystkim bawią.

Pewnie zauważyliście, że w bibliotece został utworzony kącik gier planszowych. Nie jest ich jeszcze dużo, ale są różne i przeznaczone dla młodszych i starszych. Są gry strategiczne, logiczne, układanki, quizy. Wśród nich np. „Biznes po europejsku”, „Super farmer- Rancho”, „Quiz o Lublinie”, „Trio”, „Matik”, „Kamuflaż”, „Osada” i „Czarny Piotruś” dla przedszkolaków. Hitem oczywiście są szachy i to w dawnej wersji z drewnianymi  figurkami. Mogą więc grać wszyscy!

I nie wierzcie, że planszówki to przeżytek!

Zapraszamy do zabawy!

 
PUNKTY ZA ZACHOWANIE W BIBLIOTECE WEDŁUG ZMIENIONYCH ZASAD PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 marca 2023 17:56

Wiecie o tym, że w bibliotece też możecie zyskać albo stracić punkty za zachowanie.  Przetrzymanie książki w bibliotece grozi każdorazowo utratą 2 punktów,  za to dzięki terminowemu oddawaniu książek możecie uzyskać raz na semestr 5 punktów.                                                                              
Pilnujcie więc terminu zwrotu!                                                                           
Jeżeli chcecie korzystać z książki przez dłużej niż miesiąc, możecie przedłużyć łatwo termin jej zwrotu przychodząc do biblioteki i zgłaszając taką potrzebę.

A tak przy okazji przypominamy, że  za pomoc w bibliotece też można uzyskać dodatkowe punkty, ale korzystanie z telefonów komórkowych oznacza ich utratę. Czy na pewno warto ryzykować?

 
Nagroda dla biblioteki PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 marca 2023 17:51

W listopadzie 2022 biblioteka wzięła udział w akcji „1Planet4All – Razem dla klimatu” . Udział w akcji był jednocześnie formą ogólnopolskiego konkursu bibliotek szkolnych. Miło nam poinformować, że nasza biblioteka jako jedna z pięciu w Polsce uzyskała nagrodę w tym konkursie i dzięki temu wzbogaciła się o pakiet książek, zarówno opowiadań jak i książek popularnonaukowych. Wspólnym elementem tych książek jest tematyka : środowisko i jego zagrożenia,  wpływ człowieka na otoczenie, klimat i jego zmiany ,  aktywizm społeczny. Zapraszamy i starszych i młodszych do lektury!
A oto tytuły nowych książek:

K. Przyborska _ Żaba
A., M. Mizielińscy – Pod woda . Pod Ziemią
A. Suchowierska – Mat i świat
R. Raymond-Garcia   – Drzewa po drodze
D. Caswy  -  Opowieści Ziemi
M. Kur -  Ostatnie drzewo na Ziemi
D. Chmielewski  - Miasto Złotej
P. Socha - Pszczoły
M. Piquemal  - Bajki filozoficzne: jak żyć na Ziemi
I., P. Miklaszewscy -  Podróże z Pazurem : Kalima nosi piaski Sahary
I., P. Miklaszewscy -  Podróże z Pazurem : W objęciach pasatów
S. King – Jak pachnie deszcz?
M. ter Horst – Palmy na biegunie północnym
K. Scharmacher- Schreiber – Ocieplenie klimatu
O. Ślepowrońska – Klimatyczni
Ćwiczenia z myślenia
C. Paul – Masz moc. Poradnik zmieniania świata
Greta. Nigdy nie jesteś zbyt mały, by robić wielkie rzeczy

 
Biblioteka dla klimatu PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 listopada 2022 18:46

W listopadzie biblioteka wzięła udział w akcji  „Biblioteka dla klimatu”. To wydarzenie zostało zaproponowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach akcji „1Planet4All – Razem dla klimatu”

Dlaczego klimat i dlaczego taka akcja?

To proste. Wszyscy, i duzi i mali, mieszkamy na Ziemi i to Ziemia jest naszym domem. A o dom trzeba dbać. Ludzie swoją działalnością zmienili już Ziemię w bardzo dużym stopniu i nie od razu zdali sobie sprawę, że to może jej szkodzić. Że zużywamy jej zasoby, które nie mogą się odnowić, że eksploatujemy ją niemiłosiernie, że wyrzucamy do atmosfery ogromne ilości wytworzonych wskutek naszej działalności  gazów.
Że z tego powodu giną zwierzęta i rośliny, brakuje wody, a burze są coraz bardziej gwałtowne i że w zimie nie mamy naturalnych lodowisk na podwórkach. Istotne pytanie brzmi : Czy możemy coś z tym zrobić ?  Otóż tak! Dbajmy o naszą codzienność : nie marnujmy wody, oszczędzajmy energię, nie kupujmy więcej jedzenia niż nam potrzeba. Przejdźmy czasem na piechotę zamiast jechać samochodem i nie używajmy tylu jednorazowych opakowań. To proste ni każdy może to zrobić.  Dla naszej planety, dla klimatu, dla nas wszystkich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o klimacie, ociepleniu czy zielonej energii , zajrzyj do biblioteki i przejrzyj książki na wystawce!

 
Święto biblioteki szkolnej PDF Drukuj Email
sobota, 29 października 2022 13:41

Kilogram współpracy, 2 łyżki empatii….

Dobiega końca październik, a wraz  z nim Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka też obchodziła swoje święto, tym razem pod hasłem „ Czytanie dla pokoju”. Obchodom święta towarzyszyła wystawa książek  o tematyce powiązanej z pokojem i jego zagrożeniami. Wszyscy uczniowie mogli poznać i pokolorować różne symbole pokoju ; zastanowić się, jakie wartości, postawy i zachowania są potrzebne, aby nie było konfliktów i stworzyć z nich swój unikalny przepis na eliksir pokoju ; spróbować swoich sił w projektowaniu muralu dla pokoju; zatrzymać się nad cytatami  z wypowiedzi znanych osób. Rozmawialiśmy o tym co ma wspólnego pokój ze spokojem, czy konflikt to wojna i skąd wywodzą się pokojowe symbole, a nawet o tym w jaki sposób zachowania dobre dla całego naszego świata sprzyjają zachowaniu pokoju.  Przepisy na eliksiry  zawierały różne składniki, ale wśród nich powtarzała się współpraca, wsparcie, szczerość, prawda, zaufanie, wzajemna akceptacja i wolność. Koniecznie o smaku truskawkowym…

Pytanie za cukierka

Jeśli wiesz  kto był najlepszym przyjacielem Muminka, czy Hindukusz to potrawa z ryżu albo jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania downhillu,  to to wydarzenie zdecydowanie było dla Ciebie! 12 października w bibliotece został rozegrany quiz wiedzy wszelakiej pod prostą nazwą „Pytanie za cukierka” . Zasady były łatwe : wylosuj pytanie w swojej kategorii wiekowej, odpowiedz na nie, odbierz mini-cukierka  (o ile oczywiście odpowiedź była prawidłowa ), stań ponownie w kolejce do quizu, jeśli chcesz spróbować jeszcze raz. Cukierki znikały w szybkim tempie, a emocje rosły z minuty na minutę. Odpowiedź na pytanie „Czy będzie taki jeszcze?”  brzmi : „Pewnie tak. Ale może trudniejszy, np. tylko o książkach”.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji wolontariuszom z klas ósmych – to dzięki ich wsparciu organizacyjnemu quiz został rozegrany!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 
Święto Biblioteki Szkolnej „CZYTANIE DLA POKOJU” PDF Drukuj Email
piątek, 07 października 2022 18:09

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, więc jak co roku, biblioteka szkolna  zaprasza do udziału  w swoim święcie. W tym roku hasłem miesiąca bibliotek jest „CZYTANIE DLA POKOJU”.

1. Zastanów się, w jaki sposób czytanie książek może być powiązane z pokojem na świecie.

2. Przejrzyj  książki i cytaty , których treść nawiązuje do pokoju.

3. Sprawdź czy znasz symbole pokoju.

4. Zaprojektuj mural dla pokoju i zaprezentuj go w bibliotece.

5. Stwórz przepis na eliksir pokoju.

6. Weź udział w quizie! W środę 12.10 przyjdź do biblioteki, wylosuj pytanie i odpowiedz na nie.

Zapraszamy!

 
Ogólnopolski Konkurs Origami PDF Drukuj Email
poniedziałek, 20 czerwca 2022 08:29

Miło nam poinformować, że dwie osoby z naszej szkoły zostały laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Origami „Kusudamy – Papierowe kule inspirowane barwami narodowymi wybranych państw” organizowanego przez Bydgoski Klub Origami ORIZURU i Szkołę Podstawową nr 32 w Bydgoszczy. Kryteriami oceny były : zgodność z tematem konkursu, estetyka wykonanej pracy, poziom trudności złożeń i dokładność ich wykonania, oraz dobór papieru i przestrzeganie zasad jednorodności zastosowanych technik składania. Wszystkim tym wymaganiom sprostała Amelia Biszczak z kl. 8e – jej  kusudama Venus w barwach flagi Indii zajęła I miejsce. II miejsce uzyskała Jagoda Świderska z klasy 8c, której  kusudama model Radianta Whirl prezentowała flagę Stanów Zjednoczonych. Gratulujemy!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6